Český Krumlov | Penzion Kamínek

Český Krumlov

Český Krumlov je nejvýznamnějším turistickým centrum na jihu Čech. Jeho historické jádro leží v meandru řeky Vltavy. Zámek Český Krumlov je po Pražském hradě nejrozsáhlejší zámecký areál v Čechách. Původně byl vystaven v gotickém stylu, ale později přestavěn do renesančního slohu.

Krumlovský zámek se skládá z Dolního hradu (původního Hrádku) s dominující věží, a Horního hradu. Interiéry zámku můžete obdivovat na dvou hlavních prohlídkových trasách. K návštěvě zve rovněž zámecké barokní divadlo, hradní muzeum a zámecká věž, ze které se naskýtá překrásný výhled na celé město obkroužené Vltavou.

Středověké centrum města s mnoha dobovými zachovalými budovami je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Město bylo založeno v roce 1274. V roce 1302 vládnoucí větev Vítkovců vymřela a dědictví se ujali páni z Rožmberka, kteří poté přesídlili z hradu Rožmberk do Krumlova. Tehdy se město stalo střediskem rozsáhlého panství. Vybudován byl nový, větší hrad, v podhradí vznikla nová čtvrť, známá dodnes jako Latrán.

Kultura, zábava a pravidelné akce v Českém Krumlově

Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších akcí, pravidelně konaných v Českém Krumlově. Kompletní aktualizovaný přehled akcí naleznete na stránkách Č. Krumlova.

  • RALLYE ČESKÝ KRUMLOV – AUTOMOBILOVÁ SOUTĚŽ S TRADICÍ JIŽ OD ROKU 1971
  • SLAVNOSTI PĚTILISTÉ RŮŽE – KAŽDOROČNÍ FESTIVAL, KTERÝ VÁS SVOU ATMOSFÉROU PŘENESE DO DOB PÁNŮ Z ROŽMBERKA. ČEKAJÍ VÁS RYTÍŘSKÉ TURNAJE, HISTORICKÉ ŘEMESLNÉ TRHY, STŘEDOVĚKÁ HUDBA, POULIČNÍ DIVADELA A ŠERMÍŘSKÉ SOUBOJE. SLAVNOSTI VYVRCHOLÍ VELKOLEPÝM HISTORICKÝM KOSTÝMOVANÝM PRŮVODEM.
  • FESTIVAL KOMORNÍ HUDBY – HUDEBNÍ FESTIVAL S NEJDELŠÍ TRADICÍ VE MĚSTĚ. NEJVĚTŠÍM LÁKADLEM FESTIVALU JE VĚRNĚ PROVEDENÁ ZÁMECKÁ SLAVNOST Z 18. STOLETÍ I RARITA JAKOU JSOU HUDEBNÍ DÍLA ZE SCHWARZENBERSKÉHO ARCHIVU.
  • MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ČESKÝ KRUMLOV – PŘEDSTAVUJE HUDBU VŠECH ŽÁNRŮ V KRÁSNÉM PROSTŘEDÍ HISTORICKÉHO MĚSTA. FESTIVAL JE  VRCHOLEM KRUMLOVSKÉHO KULTURNÍHO LÉTA. SOUČÁSTÍ PROGRAMU JSOU KONCERTY KLASICKÉ HUDBY, OPERNÍ A PÍSŇOVÉ RECITÁLY, JAZZ, FOLK, MUZIKÁLY I VEČERY SPOJENÉ S KULINÁŘSKÝMI ZÁŽITKY.
  • OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ – DIVADLO POD ŠIRÝM NEBEM V KULISÁCH ZÁMECKÉ ZAHRADY (ČINOHRA, OPERA I BALET).

Tipy na restaurace v Českém Krumlově

Krčma Markéta – dobová restaurace v zámecké zahradě u otáčivého hlediště. Krčma nabízí tradiční staročeské pochoutky i speciality připravené na ohni.
Krčma v Šatlavské ulici – přímo v historickém centru Českého Krumlova si můžete pochutnat na stylovém pohoštění ve stylu středověké hostiny.
Papas Living Restaurant – oblíbenou restauraci najdete v části města zvané Latrán. Moderní kuchyně založená na čerstvých sezónních surovinách.
Pizzeria Latrán – pizzerie, známá z pořadu Ano šéfe Zdeňka Pohlreicha, nabízí speciality italské kuchyně, minutky a pizzu pečenou na dřevě v cihlové peci.

Tip pro rodiny s dětmi

Děti budou nadšené z Muzea voskových figurín, které je zábavné i poučné zároveň. Muzeum je zaměřeno na osobnosti spjaté s historií jižních Čech. Mezi nejzajímavější osobnosti vytvořené z vosku patří Karel IV. Najdete zde také „voskovou“ ukázku středověkých řemesel a alchymistickou dílnu. Pokud si zároveň zakoupíte vstupenku i do Muzea tortury, dostanete slevu. Ale pozor! Muzeum Tortury je jen pro dospělé a pro statečné děti.

Tip pro aktivní turisty a adrenalinové nadšence

Pro zájemce o adrenalinové zážitky se nabízí řeka Vltava ke sjezdu v lodi či člunu. Cestou z Krumlova si můžete udělat výlet na nejvyšší vrchol Blanského lesa –  Kleť. Na vrchol je možné vyjet i lanovkou. Čeká vás zde krásná vyhlídka z věže rozhledny a možnost občerstvení ve stylové restauraci.

S rozrůstající se nabídkou pro turisty stále více platí známé úsloví „Kdo nenavštívil Český Krumlov, nenavštívil jižní Čechy.“