Dobrá Voda | Penzion Kamínek

Dobrá Voda

Výlet do Dobré Vody může být pěkný zážitek třeba jako cyklistický výlet. Pozor ovšem – je potřeba překonat poměrně značný výškový rozdíl. Vydat se sem však můžete i autem a poté si udělat příjemnou pěší tůru po okolí. Vzdálenost od penzionu Kamínek do Dobré Vody je cca 16 km.

Dobrá voda je místní částí Horní stropnice a také krásné poutní místo ležící na severovýchodním svahu Kraví hory. Dominantou obce je barokní kostel Panny Marie Utěšitelky s trojramenným schodištěm, ke kterému příléhá trojramenný ambit s věžičkami. Za jasného počasí je kostel viditelný až z Budějovicka nebo Třeboňska.

Dobrá Voda byla pro svou skutečně dobrou vodu a místo s nejčistším vzduchem v Čechách v minulosti vyhledávána jako lázeňské místo. Z novohradských i rakouských lesů fouká čistý vzduch a prostředí je i nyní vyhledávané pro svůj klid a krásnou přírodu Novohradských hor. Také u dobrovodského pramene pitné vody se můžete osvěžit ještě dnes. Třeba před výstupem na nedalekou rozhlednu na Kraví Hoře, odkud je krásný výhled na Novohradsko a za dobrého počasí i na rakouské Alpy.

Další prameny a studánky najdete i v Hojné vodě, která je bývalým Rožmberským lázeňským městečkem ze XVI. století.