Kovárna Nové Hrady | Penzion Kamínek

Kovárna Nové Hrady

Citlivě zrekonstruovaná kovárna přímo v Nových Hradech, pro milovníky lidové architektury.

Kovárna v Nových Hradech představuje cenný příklad dříve velmi žádané kovářské živnosti, kterou založil v roce 1719 kovár Ferdinand Grossinger. V té době se jednalo pouze o přízemní budovu s typickou sedlovou střechou, kterou pokrývali šindele. Hospodářské zázemí, které k ní v té době patřilo bylo poměrně rozsáhlé. Jak tomu bylo dříve zvykem, tak kovárna přecházela vždy z otce na syna po několik generací. Od začátku 20. století již budova sloužila pouze k bydlení. Poslední majitel, který je dochován, tak byl pan Karba (malíř), který se Novohradskou krajinou nechal velmi inspirovat při své tvorbě.

Město Nové Hrady odkoupilo kovárnu kolem roku 2000 a zastřešilo její kompletní rekonstrukci. Valná většina prvků stavby byla nejprve demontována, následně restaurována a vrácena na původní místo. V zásadě lze říci, že nových částí a prvků je zde minimum a i to minimum bylo provedeno jako materiálové i tvarové repliky původních. Nová jsou také kachlová kamna.

V dnešních dnech má kovárnu v pronájmu Společnost Rožmberk o.p.s. a společně s kovářem Danielem Černým je zde pořádáno kovářké setkání a akce pro širokou veřejnost. Tato setkání jsou výbornou příležitostí k výměně zkušenosti tak, jak tomu bylo v časech minulých. Řemeslné kurzy, vánoční a velikonoční setkání jsou potom zaměřená na zvýšení povědomí o tradicích regionu.