Hrad Nové Hrady | Penzion Kamínek

Hrad Nové Hrady

Hrad Nové Hrady

Hrad Nové Hrady je snadno dosažitelný z Penzionu Kamínek, odkud je vzdálený asi 7 Km. Jako tip na výlet v okolí Nových Hradů ho nelze vynechat. Je jako zámek otevírající bránu do Novovohradských hor a zároveň je to místo velice pěkné.

Na ostrohu nad řekou Stropnicí, na místě staršího hradiště, byl roku 1279 vystavěn strážní hrad Ojířem z rodu Vítkovců. Rod tak získal kontrolu nad významnou vitorazskou stezkou z Čech do Rakouska. Hrad v průběhu let patřil pánům z Landštejna, Rožmberkům, Švamberkům a nakonec Buquoyům. Po roce 1810 se majitelé hradu přestěhovali do nově postaveného zámku v Nových Hradech.

Původně gotický hrad obehnaný hlubokým suchým příkopem, byl po požárech několikrát upravován a nakonec i barokně rozšířen. Návštěvníci se mohou těšit na 5 prohlídkových tras:

  • Trasa I: Hrad – prohlídka trvá 45 minut a provází návštěvníky gotickými interiéry hradu. Při prohlídce uvidíte obrazovou galerii rodu Buquoyů (akvarely zachycující krajinu Novohradska v 19. století), původní rodovou knihovnu a a expozici buquoyského sklářství
  • Trasa II: Za časů pana správce – při 45 minutové prohlídce se seznámíte s životem panského úředníka na přelomu 19. a 20. století. Budete si moci prohlédnout ucelený soubor nábytku novohradského lékárníka z počátku dvacátého století i sbírku impresionistických krajin.
  • Trasa III: Věž s vyhlídkou – prohlídka umožňuje vystoupat do podkroví hradní věže. Návštěvníkům se zde naskýtá krásný výhled na město Nové Hrady, východní část Novohradských hor a do lesů Třeboňské pánve směrem k Borovanům.
  • Trasa IV: Celým hradem – návštěva I. + II. prohlídkové trasy
  • Trasa V: Celým hradem s věží – spojuje návštěvu I., II. i III. prohlídkové trasy. Délka prohlídky je 105 minut.

Pro veřejnost je hrad otevřen od dubna do listopadu. Hrad je nejen cílem turistů, ale také oblíbeným místem pro pořádání svatebních obřadů. Svatebčané si mohou pro obřad vybrat svatební obřadní síň v přízemí pozdně gotického paláce nebo romantickou zahradu s altánem. Po domluvě je možno uspořádat obřad i v některých dalších prostorách hradu. Svatební hostinu i ubytování pro svatebčany zajistíme v Penzionu kamínek.

Podrobnosti a aktuální informace o Státním hradu Nové Hrady naleznete na jeho oficiálních stránkách.