Malonty | Penzion Kamínek

Malonty

Malonty leží v turisticky přitažlivém přírodním prostředí na pokraji chráněné krajinné oblasti Novohradských hor.

Obec Malonty leží 9 km  jihovýchodně od Kaplice v nadmořské výšce 668 m. Malonty jsou východištěm turistických tras do jihozápadní části Novohradských hor, mají dobré dopravní spojení s Kaplicí.

První písemná zmínka o obci pochází ze 14. století, kdy náležela k velešínskému panství. Z té doby také pchází raně gotická kaple sv. Kateřiny, která se stala počátkem 15. století součástí stavby kostela sv. Bartoloměje. Z konce 15. století je hlavní podélné dvoulodí kostela se síťovou gotickou klenbou opřenou o štíhlé pilíře, gotická je i kamenná osmiboká křtitelnice. Zajímavostí je kamenná pokladnice chudých ze 17. století u prostředního sloupu dvoulodí. Hlavní potrálový oltář z 18. století má bohatou figurální výzdobu, další vnitřní zařízení kostela je barokní a pseudogotické. Kostel stojí na návrší vedle fary se stájemi a je obklopen hřbitovem.

Správní území obce Malonty má rozlohu 6 129 ha a zahrnuje 9 katastrálních území – Malonty, Jaroměř, Desky (Desky tvoří několik bývalých zemědělských usedlostí. V současnosti jsou Desky převážně rekreační osadou), Meziříčí, Bělá, Bukovsko, Hodonice, Rapotice a Radčice.