Malonty | Penzion Kamínek

Malonty

Pozdní gotický kostel sv. Bartoloměje přímo v obci Malonty.

Obec Malonty leží 9 km jihovýchodně od Kaplice v nadmořské výšce 688 m. Malonty jsou východištěm turistických tras do jihozápadní části Novohradských hor, mají dobré dopravní spojení.

První písemná zmínka o obci pochází ze 14. stol., kdy náležela k velešínskému panství. Z té doby také pochází raně gotická kaple sv. Kateřiny, která se stala (nejprve jako sakristie, nyní kaple sv. Barbory) počátkem 15. stol. součástí kostela sv. Bartoloměje. Z konce 15. stol. je hlavní podélné dvoulodí kostela se síťovou gotickouklenbou opředenou o štíhlé pilíře, gotická je i kamenná osmiboká křtitelnice. Zajímavost je kamenná pokladnice chudých ze 17. stol. u prostředního sloupu dvoulodí. Hlavní portálový oltář z 18. stol. má bohatou figurální výzdobu, další vnitřní zařízení kostela je barokní a pseudogotické. Kostel stojí na návrší vedle fary se stájemi a je obklopen hřbitovem.

Částí Malone jsou i 4 km vzdálené Desky, které tvoří několik bývalých zemědělských usedlostí. V současnosti jsou Desky převážně rekreační osadou.

Fotografii jsme použili s laskavým svolením pana Odřeje Zváčka.