Mandelstein a Nebelstein | Penzion Kamínek

Mandelstein a Nebelstein

Z vrcholů Mandelsteinu a Nebelsteinu se nabízí krásný výhled na Novohradské hory.

Skalnatý a zalesněný Mandelstein (874 m n. m.), poslední výrazný vrchol na severu Novohradských hor, se tyčí pouhých několik set metrů od českých hranic, 7 km jižně od Nových Hradů. Vrchol Mendelsteinu je divoký a skalnatý, přístup na vrcholovou skálu usnadňují umělé vstupy a zábradlí. Výhled se nabízí především k severozápadu do Čech na panorama Novohradských hor a Slepičích hor, za dobré viditelnosti lze spatřit např. kostel v Dobré Vodě. Pod vrcholem se nachází malý přístřešek a památník vyhnaným Němcům z oblasti v přilehlém českém pohraničí.

Přístup: Auto lze improvizovaně odstavit na opuštěném místě na nejvyšším bodě silnice z Harbachu do Heinrichsu. Vrchol Mendelsteinu je odstud vzdálen 15 minut chůze po červeném značení 607A (zpět stejnou cestou). Zajímavý asi čtyřhodinový pěší okruh se nabízí z obce Heinrichs (590 m n. m.) na severovýchodním úpatí hory: vzhůru na vrchol nás vede trasa 607A, zpátky sledujeme značení k sevedu podél české hranice, v závěru se vrátíme otevřeným terénem zpět do Heinrichsu.

Nebelstein, výrazný vrchol severní části rakouských Novohradských hor, leží 4 km od české hranice a dosahuje výšky 1 017 m n. m. Telekomunikační věž na vrcholu i značné převýšení vůči okolí (4 km vzdálené údolí Lužnice leží o 400 výškových metrů níže) činí z Nebelsteinu jednu z dominant Novohradských hor. Přitažlivost hory zvyšuje turistická chata Nebelsteinenhütte (otevřeno v letní sezoně) i hustá síť značených cest, které sem vedou ze všech stran. Vrchol je opatřen křížem, výhled je však vzhledem k hustému porostu omezený.

Přístup: Autem se nejblíže dostaneme silnicí z Harmannschlagu na parkoviště, od něhož je vrchol vzdálen pouhých 10 minut pěší chůze. Od nádraží v obci Sankt Martin (železnice z Gmündu, 620 m n. m.) trvá výstup asi 1,5 hodiny, po většinu trasy nás provází značená trasa č. 606. Z Harmannschlagu (740 m n. m.) je cesta na vrchol o něco kratší a je možné kombinovat různé okruhy.