Poluška | Penzion Kamínek

Poluška

Poluška (919 m n. m.), nejvyšší bod Rožmbeské vrchoviny, dala název přírodnímu parku vyhlášenému v srpnu roku 1999. Ten zahrnuje především komplex smrkových lesů, místy s bohatší druhovou skladbou, a krajinu s mezemi a remízky, v níž pramení několik potoků. Z vrcholu Polušky se naskýtá výhled na Slepičí hory a Kaplici, lepšímu rozhledu však brání vzrostlé stormy.

Vhodným výchozím bodem do přírodního parku může být obec Omlenice. V nedaleké Omleničce stojí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. Připojena je k němu zemědělská usedlost. Na jejím místě stála již ve 14. století dřevěná tvrz, na zámeček ji dal v roce 1727 přestavět  tehdejší majitel panství, hrabě Nutz z Wartenberka. V 19. století však zámeček vyhořel a byl přestavěn na zemědělskou usedlost, v současnosti chátrá. Ještě v první polovině 20. století bývaly v Olmeničce při železitém prameni i malé lázně. Léčily se zde poruchy zažívání. 300 m od Omleničky směrem na Omlenice se nachází památník a společný hrob 63 obětí pochodu smrti vězňů z Osvětimi v lednu 1945.

V osadách a samotách mezi Kaplicí a Českým Krumlovem je zachováno mnoho staveb lidové architektury. Z řady míst jsou pěkné výhledy na Kaplicko i Šumavu.