Třeboň | Penzion Kamínek

Třeboň

Překrásné jihočeské město Třeboň leží v okrese Jindřichův Hradec, 22 km východně od Českých Budějovic, je známé hlavně svými lázněmi, rybníky Svět a Rožmberk a velkým množstvím památek. Okolí je rájem cyklistů i výletníků.

Třeboňské lázně, památky a historie

První zmínky od Třeboni sahají až do 12. století. Historie města byla po staletí spjata s rody Schwarzenbergů a Rožmberků. Ve 14. století zde Rožmberkové založili klášter, který se stal střediskem vzdělanosti celé oblasti. Bývalý augustiniánský klášter je dodnes perlou jihočeské gotiky.

Zámek Třeboň je třetí největším zámeckým areálem v České republice (po Pražském hradu a českokrumlovském zámku). S místní historií je neodmyslitelně spjat také knížecí pivovar Regent, který se řadí mezi nejstarší pivovary na světě (založení 1379).

Třeboň je známá svými lázněmi, ale i překrásnou přírodou a díky tomu je celoročně navštěvována. Lázně Aurora a Bertiny lázně, při svých procedurách využívají bohatých nalezišť rašeliny a slatiny v jižních Čechách.

V mnoha třeboňských restauracích si můžete dát čerstvé ryby, protože je město slavné výlovy rybníků rožmberské rybniční soustavy. Mezi proslulé místní speciality patří zejména kapří hranolky. Ve městě je také sídlo Rybářství Třeboň, největšího rybářství v Evropě.

Příroda a okolí Třeboně

Okolní příroda je chráněna jako CHKO Třeboňsko a je zařazena do UNESCO. Rovinatá krajina je protkaná sítí umělých stok a rybníků. Město Třeboň a jeho okolí je v letním období vhodné pro relaxačnícykloturistiku i projížďky na koni.

Nejnavštěvovanějším místem na Třeboňsku je národní kulturní památka – Schwarzenberská hrobka, která leží při cestě kolem rybníka Svět. Ve Schwarzenberské hrobce je uloženo 26 rakví členů významného třeboňského rodu, z nichž každý skrývá jiný životní příběh. Skvělé akustiky v kapli hrobky se využívá při pravidelných koncertech a dalších kulturních akcí.

Rybník Svět

S rozhlohou 215 ha je rybník Svět je desátým největším jihočeským rybníkem. Rybník je využívám pro rybolov i jako místo pro rekreaci a vodní sporty. Využít můžete jízdy motorovou lodí, nebo si půjčit šlapadla. Na břehu rybníka najdete dvě pláže, které jsou v provozu od června do konce září a najdete zde občerstvení, dětský tobogán i volejbalové a dětské hřiště.

Celý rybník lze obkroužit po naučné stezce Cesta kolem Světa. Trasa je dlouhá 12 km a seznamuje s historií Třeboňska, rybníkářstvím a lázeňstvím. Stezka je určena zejména pro pěší turisty, ale v suchém období lze ji projet i na kole. Pro cyklisty navazuje na hrázi 39 km dlouhá cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně.

Pochlubte se před svými přáteli, že jste obešli celý Svět!

mapa_trebone