Weitra | Penzion Kamínek

Weitra

Navštivte perlu rakouského Wartviertelu jen pár kilometrů od českých hranic naleznete město piva se zajímavou historií, nádherným zámkem a množstvím příležitostí pro trávení volného času.

Objevujte a odhalujte více než 800 let historie

Rakouské městečko Weitra, s 2 773 obyvateli, leží v oblasti Waldviertel asi 13 km od Nových Hradů. Weitra, někdy také nazývaná Vitoraz, byla založena na počátku 13. století rakouským šlechticem Hadmarem II. Město původně patřilo k českému království. Až v důsledku postupující německé kolonizace připadlo město, po smrti krále Přemysla Otakara II. v roce 1278, Habsburkům. Roku 1607 připadla Vitoraz rodu Fürstengberků, kterým do dneška patří místní zámek.

Prozkoumejte Vitorazský zámek od tajemných sklepů po vyhlídkovou věž

Zámek Weitra byl vystavěn na místě opevněného středověkého hradu. Jeho původní gotická podoba se zcela změnila při přestavbě v renesančním stylu. Obranné opevnění bylo z části proměněno na hospodářské budovy. Dodnes se však zachovala větší část hradeb se střílnami a typickými ochozy s cimbuřím. Střed zámku tvoří nádherné nádvoří s arkádami, kde se odehrávají četné kulturní akce, jako jsou divadelní festivaly

Zámek je oblíbeným cílem výletů i místem pro pořádání svatebních obřadů. Ve sklepních prostorách zámku je situováno muzeum pivovarnictví. V muzeum se nachází sběratelské skvosty ze soukromých sbírek i historické předměty spojené s výrobou piva. Návštěvu muzea můžete zakončit ochutnávkou místního piva v zámecké restauraci. Druhé zámecké muzeum Vás provede více než 800 letou historií města Weitra i tradičními řemesly Waldviertelu. Seznámíte se s buržoazním stylem bydlení tehdejší šlechty. Na závěr prohlídky nesmíte zapomenout vystoupat na vyhlídkovou zámeckou věž. Odsud si můžete prohlédnout historické městečko Weitra s měšťanskými domy a středověkými hradbami z ptačí perspektivy. Za dobrého počasí Vás potěší vyhlídka přes horní Waldviertel až za hranice do Čech.

Město s nejstarším pivovárečným právem v Rakousku

Že má pivovarnictví ve městě bohatou tradici Vám bude jasné při procházce městem, kde vás bude lákat k posezení množství stylových hospůdek. Údajně je Weitra dokonce nejstarším pivovarnickým městem v Rakousku. Místní pivovar stojí hned před Zwettlerskou bránou, která je symbolem města. Místní pivovar je mezi pivními znalci proslulý pro své pivo s výraznou chmelovou hořkost a pro použití klasických výrobních metod, včetně hlavního kvašení na spilce.

Zajímavosti, sport i výlety po okolí

S historií města je spjata i úzkorozchodná železnice z Gmündu do Gross-Gerungs, na jejíž trati Weitra leží. Úzkorozchodná železnice je v současnosti hlavním turistickým lákadlem regionu. Svézt se po ní můžete starobylou parní lokomotivou, která zde občas vystřídá moderní motorové vlaky. Pokud se vlakem vydáte do Gmündu, doporučujeme Vám návštěvu místních lázní s aqvaparkem.

Další zajímavostí je místní textilní muzeum v obci Brühl nedaleko Weitra, které navazuje na bohatou tradici regionu v textilním řemesle. Muzeum poutavě rekonstruuje historii práce v tkalcovně i život továrních dělníků a jejich rodin.

Okolní mírně zvlněná krajina Waldviertelu vybízí k množství pohybových aktivit v krásné čisté přírodě, jako je pěší turistika, Nordic-walking, jogging, běhání, cyklistika nebo golf. Region totiž křižuje množství turistických tras a cyklotras jako je železniční cyklostezka, cyklostezka Walviertel nebo takzvanáEvropská cesta. Na okraji Weitra se potom rozprostírá golfové hřiště, ze kterého je krásný výhled na zámek. Na své si zde přijdou golfoví začátečníci i zapálení profesionální hráči. Na klidném místě hned vedle golfového hřiště najdete přírodní koupaliště s dětským bazénem, tobogánem a půjčovnou lodiček.

Krása Waltviertelu pod sněhovou pokrývkou

Oblast Walviertelu neztrácí na zajímavosti ani v zimě. Kdy si můžete vybrat z bohatého adventního programu nebo navštívit adventní trhy s poklidnou vánoční atmosférou v kulisách středověkého města Weitra. Trhy doprovází vánoční výstava, ukázky řemesel, dětská dílna pro malé kutily i vánoční kulturní program. Zimní krajina Waldviertelu pak potěší běžkaře množstvím upravených běžeckých tras.

Město nezapomenutelných zážitků

Mezi nejznámější kulturní akce ve Weitra patří divadelní festival na zámku, který se koná každoročně v červenci a srpnu v překrásném prostředí arkádového nádvoří, které je celé kryto originálními obřími deštníky před nepřízní počasí. Divadelní festival však zdaleka není jedinou akcí, kterou zámecké nádvoří hostí.  Konají se zde četné koncerty moderní i vážné hudby, divadelní představení, autorská čtení i výstavy, na závěr roku se pak na vánočně vyzdobeném zámku pořádají trhy.

V polovině července se ve Weitra také slavnostní pivní posvícení. Což je tradiční originální slavnost, kde se vše točí kolem piva a pivních specialit. V zahradních pivnicích hraje hudba a podává se speciální posvícenské pivo a hospodští nabízejí spousty dobrot. Celý program doplňuje volba chmelové princezny, turnaj chmelových rytířů i zábava pro děti.